0 направени
теста

Ракът на дебелото черво може да бъде лечим, ако се открие навреме.

Превенцията и скрининга при рака на дебелото черво могат да бъдат животоспасяващи.

 

Скринингът и ранната диагностика на рака на дебелото черво (колоректален карцином) могат да предотвратят заболяването, да овладеят развитието му и да спасят човешки живот! България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак. Колоректалният рак е втората най-честа причина за смърт от злокачествено заболяване у нас. Заболяването е разпространено и сред двата пола - статистиката го нарежда като втори по честота при жените и трети по честота при мъжете.

 

В началото колоректалният рак може да бъде напълно безсимптомен. Проявяването на симптоматика обикновено се случва едва в късен стадий на болестта, когато шансът за напълно излекуване е много малък. При някои хора все пак се наблюдават оплаквания, но те могат да бъдат разнообразни и неспецифични – подуване на корема, болки или неразположения. Други често срещани симптоми са загубата на телесно тегло, лесна уморяемост и намалена работоспособност, както и примеси на кръв в изпражненията, и рязка промяна в навиците на изхождане.

 

Има и рискови фактори, за които трябва да сме информирани. Те могат да бъдат както наследствени, така и да са свързани с навиците и начина ни на живот. В конкретния случай, за превенция на заболяването се препоръчва ограничаването на алкохола, тютюнопушенето и консумацията на червени и преработени меса.

 

Профилактиката пък включва редовна физическа активност, консумация на храни, съдържащи фибри, на плодове и зеленчуци.

 

Ракът на дебелото черво е едно от онкологичните заболявания, при които възможно най-ранното откриване е ключово за успешното лечение. Открит в по-ранен стадий, този вид рак е по-лесно лечим и с по-добра прогноза. Ето защо, един от съществените методи за ефективно предотвратяването му са ежегодните скринингови изследвания за хората, навършили 50-годишна възраст, дори и да не изпитват симптоми.

 

Стандартното изследване, което може да алармира за проблем, е тестът за скрити (т.нар. окултни) кръвоизливи, който се използва за откриване на кръв в изпражненията. Това може да бъде симптом за различни заболявания, включително и рак на дебелото черво. Тестването е безболезнено и бързо - след предаване на фекална проба в лабораторията, до ден стават ясни и резултатите. При положителен резултат е препоръчително да се направи консултация с лекар, който да прецени необходимостта от прилагането на други изследвания.

 

 

Референции: ЕК, Представителство в България, https://bulgaria.representation.ec.europa.eu/novini-i-sbitiya/novini-0/v-blgariya-se-otchita-uvelichavane-smrtnostta-ot-rakovi-zabolyavaniya-2023-02-01_bg; OECD (2023), Профили на държавите по отношение на рака: България 2023, EU Country Cancer Profiles, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/fa33bc55-bg; IARC (2019). Colorectal cancer screening. IARC Handb Cancer Prev. 17:1–300. Available from: http://publications.iarc.fr/573.

Кампанията за профилактика и скрининг на рака на дебелото черво се реализира от Фондация „Лъчезар Цоцорков”. Всички материали в рамките ù имат единствено образователна и информационна цел и не представляват медицинско предписание. Съдържанието на материалите е изготвено на базата на публично достъпни научни публикации, изследвания, проучвания или други специализирани информационни източници. То няма рекламен характер и не може да служи за диагностика или лечение. Авторските права и правата на интелектуална собственост върху цитираните в материалите източници принадлежат на съответните носители на права. Съдържащите се в източниците данни, мнения, становища и препоръки са на техните автори. Фондация „Лъчезар Цоцорков“ не носи отговорност в случай на неточности в съдържанието на цитираните източници. Фондация „Лъчезар Цоцорков" не носи отговорност за резултатите от направените тестове или последващото лечение на тяхна основа. При техническа възможност резултатите от направените тестове ще бъдат добавени в досиетата на пациентите в Националната здравноинформационна система, до която имат достъп всички оторизирани медицински специалисти. Безплатните изследвания за скрити кръвоизливи се осъществяват в работното време на участващите в програмата за скрининг лаборатории, посочени в сайта. Фондация „Лъчезар Цоцорков" не носи отговорност в случай на отказ от страна на някоя лаборатория да приеме проба за изследване. Посоченият брой на направените тестове се актуализира периодично на база на справки от лабораториите и отразява периода от началото на първата кампания за скрининг на фондацията от 09.2022 г.

Източници: OECD (2023), Профили на държавите по отношение на рака: България 2023, EU Country Cancer Profiles, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/fa33bc55-bg ; Pousette A, Hofmarcher T. Tackling inequalities in cancer care in the European Union. IHE REPORT 2024:1. IHE: Lund, Sweden.